Konzervativa
Zobne zalivke

Zobne zalivke (plombe) so ključne za obnovitev poškodovanih zob in povrnitev njihove funkcije. Priporočamo jih pri prisotnem kariesu ali zobni gnilobi. Zob, prizadeti z gnilobo, lahko povzročajo bolečine ob stiku s hladno, sladko ali kislo hrano in pijačo, ki pa običajno minejo hitro po odstranitvi dražljaja. Včasih so zobe lahko popolnoma brez bolečin.

Postopek zobne zalivke:

  1. Odstranitev poškodovanega dela: Najprej odstranimo propaden del zoba.
  2. Razkuževanje: Zob temeljito razkužimo, da preprečimo nadaljnje okužbe.
  3. Zapolnitev luknjice: Luknjico zapolnimo z belim kompozitnim materialom, kar preprečuje vdor bakterij in nadaljnjo gnitjo zoba.

Sodobne zalivke so narejene iz estetskega belega kompozita, ki se bolje ujema z naravno barvo zob. Starejših, sivih amalgamskih zalivk pa nadomeščamo z novimi materiali, ki so trpežnejši in lepše izgledajo. Za obsežnejše poškodbe priporočamo onlay, običajno iz porcelana, ki nudi boljšo zaščito in estetiko.

Ko je zobna gniloba obsežna, lahko poškoduje velik del zoba, kar zahteva prevleko. Če gniloba doseže zobni živec, je potrebno:

  • Koreninsko zdravljenje: Odstranimo poškodovan živec.
  • Kritje pulpe: Ohranjamo živec živ, če je to mogoče.
Postopek obnove zobne zalivke – pred in po končani estetski restavraciji.

Postopek obnove zobne zalivke – pred in po končani estetski restavraciji.

Posegi Sanacija bolečega zoba

https://dentalix.si/wp-content/uploads/2023/05/lukat_Endodontic_root_canal_treatment._White_background_a8e545b8-1ca6-48e8-9d1b-ddb9c93f1cb0-1.png

Endodontija
Koreninsko zdravljenje zoba

Koreninsko zdravljenje ali endodontijo zoba naredimo, kadar gre za ireverzibilno okvaro zobnega živca. Kaj to pomeni? Ponavadi jo nakazuje huda bolečina zoba, posebno ponoči, ki se jo včasih ne da pomiriti niti s protibolečinskimi tabletami. Včasih pa se zgodi, da je zobni živec že dlje časa mrtev, kar pomeni, da takšen zob sploh ne boli ali pa boli morda le na ugriz. Lahko pa tudi zatečete.

Ime tega zobozdravstvenega posega izhaja iz dejanskega čiščenja notranjega dela zoba, torej čiščenja zobne korenine. Pri tem posegu odstranimo oboleli zobni živec (zobno pulpo). Pulpa je mehko tkivo, ki vsebuje živce, krvne žile, vezivno tkivo in pomaga ohranjati vaš zob živ. Nahaja se vzdolž celotne korenine in sega tudi v kronski del zoba. Če se obolelega zoba ne zdravi, se lahko ob korenini prične nabirati gnojna vsebina in tako nastane absces. Ta vodi do nastanka močne bolečine, otekline in včasih vročine. Če za koreninsko zdravljene zobe dobro skrbimo, lahko ostanejo v ustni votlini še dolgo časa.

Koreninsko zdravljenje se naredi v treh korakih. V prvem koraku odstranimo poškodovane dele zoba. V drugem koraku območje razkužimo in očistimo. V tretjem pa zob nato napolnimo in zatesnimo.

Kontakt

 

Tel: 068 180 756
Email: info@dentalix.si
Naslov: Loška ulica 10, 2000 Maribor
Lep nasmeh je zdrav nasmeh.

Delovni čas

 

  • Ob predhodnem naročilu smo na voljo dopoldan in popoldan med delovnimi dnevi.
  • Za nujne primere tudi izven rednega delovnega časa.
Podjetje

 

Dentalix d.o.o.
Loška ulica 10, 2000 Maribor
Davčna: 22905774
TRR: SI56 0400 0027 7383 760

Vse pravice pridržane © Dentalix 2023