Preventivno zobozdravstvo pomaga ohranjati zdravo ustno votlino in zobe. Gre za rutinske zobozdravstvene posege, ki so neboleči in hitri. Izvajajo se na mlečnih in stalnih zobeh. Želimo vam pomagati ohranjati zdravje vaših zob s pomočjo velikega nabora preventivnih zobozdravstvenih storitev, ki jih nudimo v naši ordinaciji.
Zobozdravstvena stroka priporoča, da vsakih šest mesecev obiščete svojega zobozdravnika in si zagotovite, da bodo vaši zobje ostali zdravi in nasmeh lep. Med zobozdravniškim pregledom se bomo pogovorili o vašem splošnem zdravju in zdravju vaših zob. To je hkrati priložnost, da izpostavite svoje skrbi, kot so tesnoba ali strahovi pred zobozdravniškimi posegi, saj sta nam vaše udobje in zaupanje zelo pomembna. Poleg pogovora bomo pregledali zobe, dlesni in celotno ustno votlino ter zobe še rentgensko slikali, da bomo pridobili celostno sliko stanja zobovja. Natančen pregled nam omogoči, da zaznamo poškodbe oz. bolezen že v najzgodnejših fazah. To prepreči, da se bolezen razvije v hujšo obliko, ki lahko kasneje povzroči resnejšo škodo v vaših ustih.
Digitalni zobni rentgen nam omogoča natančno diagnosticiranje, napovedovanje in zdravljenje zobnih težav, še preden postanejo resne. Rentgen nam omogoči, da vidimo zobe tudi pod dlesnijo. To so predeli zob, ki jih človeško oko ne more videti. Rentgenski žarki nam pomagajo tudi pri izključitvi morebitnih bolezni in izoliranju določenih zobnih težav, kot so kostne svetline, obstoj zobne gnilobe, ocena globine zobne gnilobe, zavitost in število korenin in izguba kosti zaradi parodontalne bolezni in mnogo drugih. Na podlagi pregleda vam lahko priporočamo še slikanje z digitalnim rentgenom in tako lahko dodatno ocenimo stanje zob in obzobnih tkiv. Sodobni digitalni rentgeni imajo manjšo izpostavljenost sevanju, ponujajo širok izbor slikovnih možnosti, prihranijo čas, denar in podajo jasne zobne posnetke visoke ločljivosti.
Če si želite, da bi spet občutili nov in svež nasmeh, potem je čiščenje mehkih zobnih oblog in zobnega kamna skupaj s peskanjem tista storitev, ki jo boste potrebovali. Zobe temeljito očistimo nad dlesnijo in odstanimo ves zobni kamen, ki se je nabral okoli zob. Na koncu s peskalnikom zobe še spoliramo ter tako odstranimo še preostale škodljive mehke zobne obloge kot tudi morebitna površinska zabarvanja zob. Za zaključek se lahko nanese še fluorid. Po čiščenju boste spet lahko nitkali brez zatikanja, zobje pa bodo bolj beli in gladki!
Fluorid je mineral, ki se naravno pojavlja v vseh vodnih virih. Uporaba fluorida na zobeh ima dve veliki prednosti: zmanjšuje pojav kariesa pri otrocih in odraslih in pomaga popraviti zgodnje stopnje kariesa, še preden je razpad zoba viden. Ne glede na starost je fluor najboljši borec proti kariesu. Kako? Vaši zobje absorbirajo fluor v sklenino. Sklenina je najtrša in najbolj mineralizirana snov v telesu. Pokriva zunanjo plast vsakega zoba in je najbolj vidni del zoba. Absorbcija fluorida v zob se imenuje remineralizacija in pomaga okrepiti zobe ter preprečiti njihovo propadanje.
Rak ustne votline lahko prizadene vsakogar, simptomi pa so lahko boleči ali neboleči. Zato priporočamo redne presejalne preglede, ki vključujejo:
Če opazimo sumljive spremembe, jih preverimo z laboratorijskimi vzorci. Glede na vaš življenjski slog predlagamo redne preglede za zgodnje odkrivanje težav. Zgodnja diagnoza zmanjša tveganje za resnejše obolenje in zahtevno zdravljenje.
Zalitje je prozorna ali bela plastična zaščitna plast, ki je nameščena na žvečni površini mlečnih in stalnih zob, z namenom, da jih zaščiti pred kariesom. Zalitja se uporabljajo predvsem za zaščito ličnikov in kočnikov. Naredi se jih v fisurah grizne površine zob. Fisure oz. ti naravno prisotni žlebiči griznih ploskev so lahko globoki in jih je zelo težko očistiti. Zalitja v kombinaciji s fluorom sta odlična kombinacija za preprečevanje kariesa. Zakaj? Zalitje zaščiti razbrazdano površino zoba, fluorid pa zaščiti še vso preostalo površino. Običajno se zalitja naredijo takoj, ko zobje izrastejo. Po večini jih delamo pri otrocih, vendar imajo lahko od njih koristi tudi odrasli, ki imajo večje tveganje za pojavnost kariesa. Trajajo več let, lahko pa se po potrebi tudi z lahkoto obnovijo.
Če se pogosto zbujate z glavobolom, bolečinami v čeljustih ali zobeh, imate morda bruksizem. Ponavadi gre za nezavedno škrtanje in škripanje z zobmi. Bruksizem, ki se ne zdravi, lahko vodi do počenih, okrušenih zob ter preobremenjenih čeljustnih mišic. Pogost pristop k zmanjšanju negativnega vpliva bruksizma je uporaba bruksistične opornice. Običajno se nosi, ko spite. Postopek izdelave opornice je enostaven in hiter. Najprej naredimo odtis zob, tehnik pa v laboratoriju oblikuje individualno opornico, ki se bo udobno prilegala.